Winners of the 2004 Carlos Palanca

Here are the winners of the 54th Don Carlos Palanca Memorial Awards for Literature (Year 2004).

Related: Carlos Palanca Award winners for the Year 2006

(You'll find more information at Ian Casocot's Palanca Winners page. I just hope Geocities bandwidth issues don't get in the way.)

For those aspiring writers or researchers asking about lists of winners in earlier years:
Year 2002 | 2000

For other years, or for the the actual award-winning pieces, please contact:

CARLOS PALANCA FOUNDATION, INC.
Ground Floor, CPJ Building
105 C. Palanca Jr. St.
Legaspi Village
Makati City 1229
Tel. no. 818-36-81 to 85 locals 31 and 24
Fax no. 817-40-45
E-mail: cpawards@info.com.ph
or palancaawards@yahoo.com


Carlos Palanca Memorial Awards for Literature
Year 2004 Winners

ENGLISH DIVISION

Futuristic Fiction
First Prize: Irene Carolina Sarmiento, "They Don't Bite"
Second Prize: Catherine Rose Torres, "Niche"
Third Prize: Dean Francis Alfar, "Hollow Girl: A Romance"

Short Story
First Prize: Asterio Enrico Gutierrez, "Blind"
Second Prize: Socorro Villanueva, "Foggy Makes Me Sad"
Third Prize: Paul de Guzman, "The Index of Forbidden Books."

Short Story for Children
First Prize: Victoria Estrella Bravo, "The Cat Painter"
Second Prize: Maria Celeste Flores, "Touch Ball"
Third Prize: C. Horatius Mosquera, "The Boy Who Had Three Brains"

Essay
First Prize: Wilfredo Pascual Jr., "Devotion"
Second Prize: Erwin Romulo, "Confessions of a Space Boy"
Third Prize: Jose Maria Alarilla, "Surviving the Zeroes"

Poetry
First Prize: Naya Valdellon, "Casual Ties"
Second Prize: Joel Toledo, "Literature and Other Poems"
Third Prize: Angelo Suarez, "Else It Was Purely Girls"

One-Act Play
First Prize: Glenn Mas, "Her Father's House"
Second Prize: Dean Francis Alfar, "The Kite of Stars"
Third Prize: Robert Arlo de Guzman, "Sakura"

Full-Length Play
First Prize: Isagani Cruz, "The Lovely Bienvenido N. Santos"
Second Prize: Anna Felicia Sanchez, "In Search of a Storybook Dragon"
Third Prize: Glenn Sevilla Mas, "Rite of Passage"


FILIPINO DIVISION

Futuristic Fiction
No Winners

Maikiling Kuwento
First Prize: Honorio Bartolome De Dios, "Etong Bayad, Sang Kalayaan Lang
Second Prize: Clarito Garcia de Francia, "Mik-Eng"
Third Prize: Johannes Chua, "Dinuguan"

Maikling Kuwentong Pambata
First Prize: No Winner
Second Prize: Eugene Evasco, "Si Mabait at Ang Mga Daliri ng Liwanag"
Third Prize: Russell Roland Molina, "Tuwing Sabado"

Sanaysay
First Prize: Luna Sicat Cleto, "Balanse"
Second Prize: Mary Grace Mendoza, "Suson-susong Suso"
Third Prize: Melecio Antonio Adviento III, "Diwa ng Manlalakbay"

Tula
First Prize: Edgar Samar, "Tayong Lumalakad Nang Matulin"
Second Prize: Joseph Rosmon Tuazon, "Puti ang Anino ng Minsang Narito"
Third Prize: Renato Santos' "Sa Mall ng Mega-buhay-buhay"

Dulang May Isang Yugto
First Prize: Nicolas Pichay, "Pangulo Naming Mahal"
Second Prize: Rodolfo C. Vera, "Mga Aswang sa Panahon ng Digmaan"
Third Prize: George de Jesus III, "Unang Ulang ng Mayo"

Dulang Ganap ang Haba
First Prize: Nicolas Pichay, "Psychedelia Apocalypsis"
Second Prize: Jeanne Lim, "Gulong"
Third Prize: Allan Lopez, "Anatomiya ng Pag-ibig"

Dulang Pantelebisyon
First Prize: Lourd Ernest De Veyra and Homer Novicio, "Tugtog Tinapay"
Second Prize: Ma. Clarissa Estuar, "Riles"
Third Prize: Ramon Orbeta, "Adik sa TV"

Dulang Pampelikula
First Prize: Mark Meily, "Good Friday Archipelago"
Second Prize: Ma. Abigael Malonzo, "Snapshots"
Third Prize: Jose Maria Manalo, "Adoboville"


REGIONAL LANGUAGE DIVISION

Short Story-Cebuano
First Prize: Arnel Mardoquio, "Ang Katapusang Sonata sa Clarinet ni Nikolet"
Second Prize: Agustin Pagusara Jr., "Talia Migrante"
Third Prize: Gumer Rafanan, "Gutom"

Short Story-Hiligaynon
First Prize: Winton Lou Ynion, "Sinipad sa Balaan Bukid"
Second Prize: Genevieve L. Asenjo, "Si Beryong Balikbayan"
Third Prize: John Iremil Teodoro, "Balaan"

Short Story-Iluko
First Prize: Prescillano Bermudez, "Apong Gabriel, Pundador"
Second Prize: Daniel Nesperos, "Opas"
Third Prize: Severino Pablo, "Silaw a Makidinnaeg iti Di Maungpot nga Isisingising ti Init"


KABATAAN ESSAY DIVISION

Essay
First Prize: Florianne Jimenez, "Window Pains"
Second Prize: Marc Gregory Yu, "To Be President? Why Not"
Third Prize: Marie Kristine Reyes, "In Over-anticipation of the Future"

Sanaysay
First Prize: Marylaine Louise Viernes, "Iboto! Ako Para Pangulo"
Second Prize: Cassandra Czarina Yap, "Kung Ako ay Presidente ng Pilipinas"
Third Prize: Mark Christopher delos Angeles Deatras, "Kapitan"

[ First posted on 01/25/2005 by Manuel Viloria ]



Do you LIKE this page? Please let us know, and we will publish more of the content that YOU want. Salamat po!


"Yes, I Want To Grow My Financial Life & Get The 11 TrulyRichClub Blessings!"

To Grab This Offer, Click Option Below:

Truly Rich Club Philippine Residents Click Here

Truly Rich Club International Residents Click Here



Visit SupremeWealthAlliance.net ~ Kumita sa Internet, Kahit Super-BUSY Ka

Get In Touch With Manuel Today
Manuel@Viloria.net



  Previous Entry
  Next Entry




Secondthoughts @ Viloria.com
"Invest in yourself, before
others will invest in you."
-- Manuel Viloria


Viloria.com
About Manuel Viloria
Secondthoughts
Archives
Angelhouser
Contact Us
Privacy Statement
RSS Feed


Google Reader


Copyright © 1996 - 2015 by Viloria.com All Rights Reserved.